Obaveze iz pregovaračkog procesa moraju biti u vrhu prioriteta, unaprijediće se obavljanje granične kontrole...
Foto: Gov.me

Odluke sa sjednice Vlade

Obaveze iz pregovaračkog procesa moraju biti u vrhu prioriteta, unaprijediće se obavljanje granične kontrole...

Vlada Crne Gore je, na danas održanoj 96. sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Duško Marković, u okviru redovnog izvještavanja o realizaciji obaveza iz evropske agende, usvojila informacije o planu ispunjenja završnih mjerila za privremeno zatvaranje pregovora u poglavljima: 2 – Sloboda kretanja radnika, 4 - Sloboda kretanja kapitala, 5 - Javne nabavke, 6 - Privredno pravo, 7 - Pravo intelektualne svojine, 10 - Informatičko društvo i mediji, 15 – Energetika, 31 - Vanjska, bezbjednosna i odbrambena politika.

U diskusiji je naglašeno da, s obzirom na činjenicu da je Crna Gora ušla u zahtjevniju fazu zatvaranja poglavlja, obaveze iz pregovaračkog procesa moraju biti u vrhu prioriteta nadležnih resora, kako bi se ispoštovali definisani rokovi, saopšteno je iz Vlade.

Utvrđen je Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o graničnoj kontroli. 

"Donošenje Zakona je, prevashodno, neophodno radi usaglašavanja poslova granične kontrole sa pravnom tekovinom evropskog zakonodavstva, imajući u vidu da je Crna Gora jedan od kandidata za ulazak u Evropsku uniju, te da će po ulasku u Evropsku uniju biti dio šengenskog prostora. Predloženim odredbama unaprijediće se obavljanje granične kontrole, što će doprinijeti i boljoj bezbijednosti na crnogorskim granicama, a samim tim i boljoj bezbjednosti Crne Gore uopšte", kazali su na sjednici Vlade.

Osim toga, dopunama Predloga Zakona javni izvršitelji obavezaće se da Agenciji za sprječavanje korupcije podnose izvještaje o prihodima i imovini, u skladu sa zakonom kojim se uređuje sprječavanje korupcije.

"Takođe, unaprijediće se odredbe o disciplinskoj odgovornosti, tako što će preduzimanje službenih radnji koje je suprotno zakonu biti propisano kao teža disciplinska povreda, čime će se doprinijeti zaštiti prava i interesa stranaka i drugih učesnika u izvršnom postupku", navodi se u saopštenju.

Vlada je donijela Uredbu o stručnom osposobljavanju i usavršavanju državnih službenika i namještenika.

"Strategijom reforme javne uprave 2016-2020 u dijelu stručnog osposobljavanja i usavršavanja državnih službenika i namještenika, ukazano je da je neophodno jačanje sistema odgovornosti u vezi sa sprovođenjem obuka, kao i jačanje strateškog planiranja obuka na nivou organa. Uredbom se uvode jedinstveni standardi za upravljanje ljudskim resursima, koji će znatno unaprijediti službenički sistem, kako kroz poboljšanje rada jedinica za ljudske resurse, tako i cjelokupnog rada organa", saopšteno je nakon sjednice.

Donijeta je i Uredba o programu i načinu polaganja stručnog ispita za rad u državnim organima.

Vlada je zbog neispunjavanja ugovornih obaveza od strane koncesionara donijela odluke o raskidu:

- Ugovora o koncesiji po BOT aranžmanu za korišćenje dijela voda sa izvorišta „Alipašini izvori“ u Opštini Plav za flaširanje u komercijalne svrhe sa koncesionarom „Novus Montenegro“ d.o.o. iz Gusinja.
- Ugovora o koncesiji za korišćenje dijela voda sa izvorišta „Jasen“ Opština Bar, za potrebe flaširanja, odnosno pakovanja ili dopremanja vode u komercijalne svrhe sa koncesionarom Igorom Maslakovim iz Kruča.
- Ugovora o koncesiji za korišćenje dijela voda sa izvorišta „Vrelo“ Opština Mojkovac za potrebe flaširanja, odnosno pakovanja ili dopremanja vode u komercijalne svrhe sa koncesionarom „H2O Montenegro“ d.o.o. iz Mojkovca.
- Ugovora o prenošenju prava korišćenja dijela karstnih izdanskih voda sa izvorišta Reževića rijeka, u Reževićima kod Budve, za flaširanje u komercijalne svrhe sa korisnikom Javno preduzeće „Vodovod i kanalizacija“ Budva.

Vlada je razmotrila i usvojila Informaciju o zaključivanju Programa razvojne saradnje između Vlade Crne Gore i Vlade Republike Slovenije za period 2018-2019. godina.

 U diskusiji je ocijenjeno da je Slovenija jedan od najaktivnijih donatora u Crnoj Gori i istovremeno primjer usklađenosti razvojne podrške sa strateškim prioritetima zemlje primaoca.

"Tokom decenije razvojne saradnje Republika Slovenija je pružila podršku Crnoj Gori u iznosu od približno 10 milona i sedamsto hiljada eura, najviše u oblasti zaštite životne sredine, energetike, turizma i obrazovanja, ali i ekspertsko-tehničku pomoć u procesu evropske i evroatlantske integracije. U cilju nastavka uspješne razvojne saradnje dviju država, Vlada je prihvatila tekst Programa za period 2018-2019. godina", saopšteno je.

Usvojena je Informacija o zaključivanju Tehničkog aranžmana između Ministarstva odbrane Crne Gore i Ministarstva odbrane Republike Slovenije o logističkoj podršci prilikom učešća u NATO ojačanom prisustvu (eFP) u Letoniji i potpisivanju Izjave o prenosu prava korišćenja uređaja veze za potrebe učešća u NATO ojačanom prisustvu (eFP) u Letoniji, sa Predlogom tehničkog aranžmana i Izjavom o prenosu prava

" Crna Gora se kao punopravna članica NATO obavezala da doprinese jačanju sistema kolektivne odbrane. U skladu sa Odlukom Savjeta za odbranu i bezbjednost, a u cilju očuvanja stabilnosti na istočnim granicama Alijanse, jedno izviđačko odjeljenje Vojske Crne Gore, veličine do devet pripadnika, biće raspoređeno u borbenoj grupi u Republici Letoniji, u okviru izviđačkog voda Oružanih snaga Republike Slovenije, pod kanadskom komandom. Takođe, osim jednog izviđačkog voda, Vojska Crne Gore će u borbenoj grupi u Letoniji rasporediti i jednog štabnog oficira", kažu iz Vlade.

Vlada je usvojila Informaciju o zaključenju Ugovora o hipoteci i Ugovora o zaloziizmeđu Crne Gore - Ministarstvo finansija i Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES), u vezi sa Ugovorom o garanciji sa KfW bankom za potrebe realizacije projekta „Crnogorsko primorje: Razvoj područja Luštice“ i prihvatila tekst Ugovora o hipoteci i Ugovora o zalozi.

"Zaključivanjem ovih ugovora biće obezbjeđeni kolaterali za državnu garanciju. Kreditna sredstva od 20 miliona eura koristiće se za ulaganje u energetsku efikasnost objekata i infrastrukture u sistemu prenosa. Izdavanje državne garancije za realizaciju projekta, uz obezbjeđenje kolaterala, predviđeno je Zakonom o budžetu za 2018. godinu", navodi se u saopštenju.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.