Uspješno izvršena prva operacija beba u majčinom stomaku u Britaniji
Ilustracija

Tim od 30 doktora izveo poduhvat koji je trajao 90 minuta

Uspješno izvršena prva operacija beba u majčinom stomaku u Britaniji

Nekoliko nedelja prije rođenja dvije bebe su operisane u Velikog Britaniji zbog rascjepa kičmenog stuba.

Operacije, prve te vrste u Velikoj Britaniji, izvršio je tim od 30 doktora u bolnici Univerzitetskog koledža u Londonu. 

Bebe su imale spina bifidu, odnosno rascjep kičmenog stuba, stanje u kom se kičmena moždina ne razvija pravilno i ima prazninu u sebi. 

Obično se liječi nakon porođaja, ali ukoliko se to uradi ranije, bolji su rezultati za dugotrajno zdravlje i pokretljivost. 

Tokom 90-minutne operacije koja je sprovedena ovog ljeta, doktori su presjecali otvore u materici. Postupak je rizičan i može doći do preuranjenog porođaja, ali istraživači traže manje invazivne metode. 

"Mamu smo stavili na ljekove koji pomažu da se opusti, ali i dalje postoji rizik", rekla je profesorka UCL Ana David, koja je radila na operaciji. 

Mama i bebe se dobro oporavljaju, saopšteno je iz bolnice. 

Prema podacima, više od 200 djece sa spina bifidom rodi se svake godine. 

Do tog stanja dolazi kada se neuronska cijev bebe - rani oblik bebinog mozga i kičmene moždine - ne formira pravilno i dovodi do praznina ili kvarova u kičmi i kostima kičme. 

Hirurgija može biti rješenje za zatvaranje jaza u kičmi u većini slučajeva, ali često je nervni sistem već oštećen, što dovodi do problema, uključujući paralizu nogu i inkontinenciju. 

Nije poznato šta uzrokuje stanje, koje se razvija tokom trudnoće, ali nedostatak folne kiseline može povećati rizik. 

"Bilo je djece koja su odrasla nakon fetalne hirurgije koja su hodala i ne biste očekivali da će oni hodati", rekla je dr David. 

Neki oblici spine bifide mogu biti samo blagi defekti, ali najčešće je riječ o ozbiljnom stanju koje može uključivati paralizu mišića, gubitak senzibiliteta, infekcije, gubitak kontrole nad ekstremitetima i sfinkterima i rizik od slabijeg mentalnog razvoja.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.