CZIP: Država da preispita odgovornost svih onih čiji je posao da štite rijeku Taru
Foto: Screenshot / MANS

CZIP: Država da preispita odgovornost svih onih čiji je posao da štite rijeku Taru

Uvidom u zastrašujuće snimke koje je objavio MANS, treba se zapitati da li je slika mehanizacije i betona u samom koritu, ta sinergija čovjeka i prirode koju su prepoznali UNESCO i drugi eksperti kada su rijeku Taru postavili na mapu globalno važnih staništa, navodi se u saopštenju Centra za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP).

Podjsećamo, Istraživački centar MANS napravio je snimke koji kako su saopštili pokazuju sve razmjere devastacije korita rijeke Tare na trasi autoputa Bar-Boljare.

"Na gradilištu petlje Mateševo gdje se grade i dva mosta, Tara 1 i Tara 2 je primjetno da je izvođač radova, kineska kompanija CRBC u potpunosti devastirala riječni tok, a da je korito Tare na pojedinim djelovima izmješteno", saopšteno je iz MANS-a.

Iz CZIP-a, kažu da je dobro poznato da je Tara sinonim ne samo za divlju ljepotu Crne Gore već i Evrope, njena suza, snaga i čistoća.

"Pored nadaleko poznatog kvaliteta vode, Tara uživa nekoliko kategorija zaštite počev od onih međunarodnih kao što je UNESCO gdje je zajedno sa Durmitorom proglašena za svjetsko nasleđe, a pored toga zahvaljujući sinergiji čovjeka i prirode zaslužila je status UNESCO rezervata biosfere.. Javnosti je manje poznato pa stoga naročito naglašavamo da je rijeka Tara dio Emerald mreže shodno Bernskoj konvenciji, i buduće je Natura 2000 područje, momentom pristupanja Evropskoj uniji kao dio najveće mreže zaštićenih područja na svijetu. Na globalnom nivou prepoznata je kao ključno područje biodiverziteta jer pored uključenja relevantnosti za sve biodiverzitetske grupe ispunjava dvije nove kategorije: ranjivost ekosistema i njegovu nezamjenjivost", podsjećaju iz CZIP-a.

Iz ovog centra kažu da takav vid devastacije prirode nije mišljen ni Deklaracijom o zaštiti Tare koju je Skupština Crne Gore usvojila 2004. godine, i to na zahtjev građana.

"Postavlja se opravdano pitanje kako je moguće da je ista država koja je dozvolila ovakvu devastaciju ujedno i na nivou Skupštine usvojila Deklaraciju kojom je Taru postavila na svojevrsni pijadestal među rijekama, štiteći je građanski, apostrofirajući zabranu bilo kojih drugih zahvata na njenom čitavom toku, prepoznajući da je Tara naša budućnost, naša prepoznatljivost, vjerovatno i najčešće korišćen brend, brend o čijoj sudbini se treba pravedno odlučivati na referendumu.

Imajući u vidu biodiverzitetsku vrijednost ove rijeke obaveza države je da preispita odgovornost svih onih čiji je posao da štite rijeku Taru, a koje mi kao građani plaćamo", poručili su iz CZIP-a.

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.