Marković: Bićemo u Evropskoj uniji prije 2025. a možda baš 2025-te

CG odradila najteži dio posla

Marković: Bićemo u Evropskoj uniji prije 2025. a možda baš 2025-te

Predsjednik Vlade Duško Marković ocijenio je danas da je Crna Gora dosadašnjim procesom evropske integracije odradila najteži dio posla, da zatvaranje pregovaračkih poglavlja predstavlja lakši dio integracionog procesa i da će naša zemlja svakako ući u Evropsku uniju prije 2025. ili upravo 2025. godine.

„U proteklih trideset godina evropska perspektiva Zapadnog Balkana nikada nije bila izvjesnija i Balkan nikada nije bio u boljoj poziciji. To ne znači da nijesmo izloženi rizicima. Nestabilnosti dolaze kao rezultat različitih procesa na globalnoj sceni. Veoma brzo narastanje protekcionizma i populističkih ideja, ali i onoga što imamo na ekonomskom planu – tenzije između velikih ekonomija kao što su Kina, SAD pa i sama EU. U okviru toga Balkan sprovodi svoju evropsku agendu i zemlje pojedinačno, a Crna Gora i Srbija su najdalje odmakle na tom putu. Pitanje je da li smo uspješni? Imamo ozbiljan i veliki rezultat jer ovo nije tehnički proces. Otvaranje poglavlja je suštinski proces promjena u zemlji i društvu u svakom smislu. Dakle radeći na otvaranju poglavlja mi radimo na promjenama u društvu koje nas vode boljoj perspektivi. Crna Gora ne trči trku sa rokom svog učlanjenja", kazao je Marković.

Premijer je ocijenio da je taj proce prilika da se usvoje evropske vrijednosti.

"Naša evropska perspektiva nije cilj radi članstva u EU nego radi naših evropskih vrijednosti. Što se rokova tiče za nas će proces zatvaranja poglavlja biti lakši od prvog. Bićemo u Evropskoj uniji prije 2025. a možda baš 2025. godine“ – rekao je predsjednik Marković na početku panela „Ekonomska i evropska perspektiva Balkana“ na kojem je nastupio zajedno sa premijerom Republike Kosovo Ramušom Haradinajem i potpredsjednicima vlada Republike Srbije Rasimom Ljajićem i Republike Makedonije Kočom Angjuševim, saopštila je Vladina Služba za odnose sa javnošću.

20181025BudvaKonferencijaoekonomijiBalkaniEvropskaunijaOtvaranje14

Panel je vodio novinar austrijske državne televizij ORF Kristijan Veršuc, odličan poznavalac našeg regiona.

Odgovarajući na pitanje moderatora šta su prepreke bržem i kvalitetnijem napretku regiona Zapadnog Balkana Marković je rekao da najveću prepreku predstavljaju upravo države regiona i to konkretno pojedine vlade odnosno premijeri jer se ponašaju suprotno preuzetim obaveza ma.

„Berlinski proces je počeo kao diplomatska inicijativa. Danas u sadržaju i duhu ima uglavnom ekonomska pitanja. ... Kroz Berlinski proces smo došli do važnog dokumenta – Akcionog plana koji treba da obezbijedi implemetnaciju povezivnaja. Potpisali smo ga u Trstu – mi premijeri šet zemalja. Da budem potpuno otvoren ovdje među prijatelima i kolegama: Nijesmo odgovorili toj obavezi do kraja. Moramo da promijenimo način ponašanja u Regionu, moramo kad preuzmemo obavezu da je i ispunimo. To treba da bude naš standard. Na to ne treba niko od naših partnera da nas podjeća. A nijesu sve Vlade posmatrale proces na isti način. Mi imamo iz te agende povezivanja i Akcionog plana tačne zadatke prevazilažejna ekonomskih barijera i administrativnih ograničenja. A onda u jeku tih naših aktivnosti, a da ne govorim o potrebama naših ekonomija, mi se ponašamo različito: neke zemlje uvode takse na uvoz poljoprivrivrednih proiozvoda. Crna Gora i na ovom primjeru pokazuje punu odgovornost i mislim da smo zemlja koja je do detalja ispunila obaveze iz agende povezivanja odnosno Akcionog plana“ – rekao je premijer.

GetImage2

On je ocijenio da su sve države regiona iz Berlinskog procesa već do sada ostvarile određene koristi pri čemu je Crna Gora, iako najmanja ekonomija, povukla najviše novca. Predsjednik Vlade je odgovor na ovo pitanje završio ocjenom da je na Balkanu najvažnija stabilnost.

„Moramo očuvati postojeći nivo stabilnosti da bi ekonomija dobila na prilici“ – rekao je Marković posebno istakavši da digitalna ekonomija pruža našem regionu ogromne šanse da brže prevazilazimo teškoće i nadoknađujemo zaostalost za razvijenim dijelom Evrope.

„Digitalna ekonomija je ekonomska budućnsoti koja će nam dati brze rezultate i izdići nas iz nivoa prosječnosti“ – rekao je predsjednik Marković.

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.