Demokratski front protiv prijedloga o još jednoj prelaznoj vladi
Milan Knežević

Insistiranje na ustavnim izmjenama

Demokratski front protiv prijedloga o još jednoj prelaznoj vladi

Demokratski front protiv je prijedloga o još jednoj prelaznoj vladi u kojoj bi ključni mehanizmi kontrole i zloupotreba bili u rukama Duška Markovića, Mila Đukanovića i neformalnih centara moći, kazao je za Pobjedu Milan Knežević, predsjednik DNP i jedan od lidera DF-a, komentarišući zahtjev Ujedinjene Crne Gore da se formira vlada državnogjedinstva koja bi sprovodila izborne reforme.

“Koncept prelazne vlade koja bi se bavila implementacijom eventualno usvojenog izbornog zakonodavstva već je viđen model iz 2016. godine, čiji je najveći domet bio montirani državni udar na dan izbora, a koji je direktno uticao na njihov rezultat i formiranje parlamentarne većine. DF je i tada bio protiv prelazne vlade čije su se navodne nadležnosti pretvorile u opozicionu pohlepu i sačmarsko zapošljavanje tzv. eksperata od kojih su neki tad prvi put vidjeli kako izgleda birački spisak”, istakao je Knežević.

On je, na pitanje zašto DF insistira na ustavnim izmjenama, rekao da su one neophodne ukoliko se, kako je kazao, stvarno želi dobiti kvalitetan izborni zakon. Na pitanje šta konkretno treba mijenjati u Ustavu, Knežević je odgovorio “od prebivališta do zakona o pravosuđu”.

“Imamo neustavan Sudski savjet, haotičan registar prebivališta, birački spisak sa oko 130.000 upisanih birača bez prava glasa. U pojedinim opštinama (Rožaje i Bar) imamo više birača nego državljana… Sve ovo uslovljava jedno drugo, zato izmjene i dopune Ustava moraju biti predmet razgovora u radnoj grupi. U protivnom, imaćemo na samom početku nepomirljive razlike koje mogu rezultirati još većim nepovjerenjem među subjektima nego što je sad”, poručio je Knežević.

Komentarišući prijedloge većine u Kolegijumu da NVO sektor treba da učestvuje u radnoj grupi za izborno zakonodavstvo, kao i DPS-ov prijedlog da učešće treba dati CDT-u, CEMI-ju i MANS-u, Knežević je rekao da je DF saopštio da se protivi da nevladine organizacije imaju pravo odlučivanja i, kako je kazao, da “iskoriste svoj “ekspertski” status kako bi konkurisale za nove milionske grantove i favorizovale određene političke grupacije kao što je to bio slučaj kada su uređivale nekoliko političkih emisija na TVCG”.

“Lično ću se zalagati da i NVO budu predmet kontrole od ASK i DRI, pošto su takođe korisnici budžetskih sredstava, a imajući u vidu da su zajedno sa još nekim neprofitnim organizacijama na kraju 2016. imali ušteđevinu oko 45 miliona evra, jasno je da se ne radi o nekakvom korektivnom faktoru ili dobrim namjerama već ozbiljnom biznisu u kojem tri-četiri NVO imaju monopol”, istakao je Knežević.

Milan Knežević kazao je da ga ne bi začudilo kada bi Demokrate i Ura oformili “radnu grupu u sjenci koja bi izašla sa svojim paralelnim izbornim zakonodavstvom”.

“Demokrate i URA su nas prije dva dana obradovale novim Planom koji su nam poslali u ultimativnom dopisu koji je više podsjećao na popis robe u magacinu prodavnice u Mrtvom Dubokom, nego na ozbiljnu i konstruktivnu namjeru da dođemo do saglasja. I što je najvažnije, ovaj novi plan drugačiji je od prošlog, što najbolje govori o njihovoj ozbiljnosti”, kazao je Knežević.

Radno tijelo koje će se baviti izbornim zakonodavstvom i drugim temama koje utiču na izborni ambijent formiraće Skupština do kraja oktobra. To je najavio Ivan Brajović, predsjednik Skupštine, nakon sastanka sa predstavnicima parlamentarnih partija prošle sedmice. Kazao je da je dominantan stav bio da se formira privremeni parlamentarni odbor, a ne radna grupa.

Izvor: Pobjeda

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.