Najveće stanište bjeloglavog supa na Balkanu

"Nebeski kraljevi" glavna atrakcija Uvačkog jezera (FOTO)

Prelijepi pogledi na meandre kojima se prostire i veličanstveni bjeloglavi supovi sa rasponom krila od tri metra koji lete nad njim čine Uvačko jezero kod Sjenice jednom od omiljenih destinacija mnogobrojnih turista.

Obale jezera dugog 26 kilometara i dubokog preko 100 metara, koje je za potrebe proizvodnje električne energije izgrađeno na rijeci Uvac, jesu najveće stanište bjeloglavog supa na Balkanu. Ovi "nebeski kraljevi", težine šest do osam kilograma, lete na velikim visinama gotovo bez mahanja krilima, kruženjem i "jedrenjem", zbog čega su glavna atrakcija ovih predjela.

"Trenutno imamo 560 odraslih jedinki i 150 mladunaca. Bjeloglavi sup je čistač prirode, nije agresor, nije napadač, on jede isključivo uginule životinje. Sve što ugine u Zlatiborskom okrugu, i za šta veterinari daju zeleno svijetlo, dovodimo na hranilište", priča turistima pedesetosmogodišnji Dragan Vujaničić, jedan od iskusnijih vodiča na Uvačkom jezeru, piše agencija Anadolija.

2018082623207538536680065Web
Foto:Anadolija

U svom čamcu često čuje pitanja o ovoj vrsti ptica, koja je, zagalanjem ornitologa i drugih ljubitelja prirode, zamalo spasena od izumiranja.

"Svako mladunče se čipuje. Stručnjaci dolaze iz Beograda, planinari se spuštaju niz uže, uzimaju mladunče, veterinari ga pregledaju, čipuju i vraćaju roditeljima u gnezdo. Svaki ima svoje obilježje. Tako znamo da je jedan sletio u Izrael, jedan u Grčku, Makedoniju, jedan je bio u Bjelorusiji", priča Dragan.

Kada neki bjeloglavi sup iz Uvca zaluta hiljadama kilometara daleko, organizuje se njegov povratak na stanište, ponekad i avionom. Još jedna zanimljivost o kojoj sagovornik Anadolije rado govori jeste da kada ženka ugine, mužjak ne traži drugog partnera i obrnuto.

Roditelji o mladunčetu brinu godinu dana, zatim se ono osamostaljuje i traži "srodnu dušu" da bi svilo gnezdo. Ptice dostižu zrelost sa oko pet godina kada par dobija mladunče - uvijek samo jedno. 

 Vikendom kanjon Uvca posjeti i do 1.000 turista dnevno, a od čega je bar njih 700, kaže Dragan, iz inostranstva. Kad jedan od njih dođe u ove krajeve, o ljepoti prirode obavezno priča prijateljima, pa ubrzo i oni dođu da se u to sami uvjere.

Osim ove rijetke vrste orla lešinara, inače jako korisnog za prirodu jer sprječava širenje zaraza i vrši "prirodnu reciklažu", turiste na Uvačko jezero privlači i to što je jako bogato ribom, pogodno za kupanje i u okolini ima prelijepe šetačke staze do nekoliko vidikovaca, kao i brojne pećine.

"Imamo tri zaliva gdje ima dosta kampera, i turista, i tu se najviše kupaju", priča vodič.

Kaže da svima zastane dah kada se popnu na vidikovac "Molitva". Tako su, priča on, turisti iz Izraela i Danske bili toliko oduševljeni pogledom da su odustali od puta u Novi Zeland koji su planirali i riješili da još vremena provedu u kanjonu.

Uvačko jezero, uz Zlatarsko i Radoinjsko, dio je specijalnog rezervata "Uvac", zaštićenog prirodnog dobra od izuzetnog značaja čiju centralnu cjelinu predstavljaju kanjonska dolina rijeke Uvac sa dolinom njenih pritoka.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.