Legalizujte na vrijeme:  Naknada za korišćenje objekta od 100 kvadrata  može vas koštati i do 1400 eura!
ilustracija

Do danas podnijeto 3 409 zahtjeva

Legalizujte na vrijeme: Naknada za korišćenje objekta od 100 kvadrata može vas koštati i do 1400 eura!

Ukupno 3 409 zahtjeva za legalizaciju bespravnih objekata predato je lokalnim samoupravama u Crnoj Gori do 15. juna, u skladu sa Zakonom o planiranju prostora i izgradnji objekata, saopštilo je Ministarstvo održivog razvoja i turizma.

Prema podacima Ministarstva, najviše zahtjeva podnijeto je u Herceg Novom u kome se za legalizaciju prijavilo 764 građana. Slijede Bar sa 506 zahtjeva, Podgorica sa 382 zahtjeva, Budva sa 372 i Kotor sa 302 zahtjeva. U Ulcinju je podnijeto 259 zahtjeva, u Pljevljima 155, u Tivtu 175, u Rožajama 86, dok je u Nikšiću podnijeto 108 zahtjeva. Takođe, u Bijelom Polju građani su podnijeli 50 zahtjeva, u Kolašinu 59, na Žabljaku 60, u Beranama 39, u Danilovgradu 47, na Cetinju 25, u Mojkovcu 15 i u Plavu 4. 

Ministarstvo održivog razvoja i turizma apelovalo je na građane da započnu proces legalizacije i podnesu prijavu u predviđenom roku, najkasnije do 15. jula ove godine. 

"Podsjećamo da su, prema Zakonu o planiranju prostora i izgradnji objekata, vlasnici bespravnih objekata koji su evidentirani na orto-foto snimku, a za koje nije podnijet zahtjev za legalizaciju, dužni da plaćaju naknadu za korišćenje prostora. Ovu naknadu dužni su da plaćaju i vlasnici bespravnih objekata za koje je donijeto rješenje o odbijanju zahtjeva za legalizaciju, sve do uklanjanja objekta. Nadležni organ lokalne uprave dužan je da u roku od 60 dana od isteka roka za prijavu za legalizaciju podatke dobijene preklapanje podataka iz orto-foto snimka i primljenih zahtjeva za legalizaciju sistematizuje i utvrdi listu bespravnih objekata za koje nije podnijijet zahtjev za legalizaciju, odnosno onih koji nijesu ispunili uslove za istu u skladu sa zakonom", naveli su iz tog Vladinog resora.

Godišnja naknada za korišćenje prostora po metru kvadratnom bespravnog objekta može iznositi od 0,5 odsto do 2 odsto prosječne cijene građenja m2 novoizgrađenog stambenog objekta u Crnoj Gori.

"Ova prosječna cijena, prema preliminarnim podacima MONSTAT-a, za 2017. godinu iznosi 681 euro po m2. To znači da godišnja naknada za korišćenje prostora može iznositi od 3,41 do 13,62 eura po m2, u zavisnosti od visine, načina i kriterijuma plaćanja godišnje naknade koju utvrđuje nadležni organ lokalne samouprave. Godišnja naknada za korišćenje prostora za stambeni objekat od 100 m2 može iznositi od 340,50 do 1362 eura, za stambeni objekat od 150 m2 može iznostiti od 510,75 do 2043 eura, dok godišnja naknada za stambeni objekat od 200 m2, može iznositi od 681 do 2724 eura", naglasili su iz MORTa.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.