Političke debate vratiti u parlament, korupcija i sloboda izražavanja zabrinjavajući problem
Foto: Gov.me

Kritike Evropske komisije za bolje rezultate

Političke debate vratiti u parlament, korupcija i sloboda izražavanja zabrinjavajući problem

Crna Gora je lider u procesu evropskih integracija, što je za nas podsticaj, ali i obaveza i odgovornost, da kroz kredibilne rezultate dostignemo sve potrebne standarde i na taj način osnažimo i potvrdimo ovakav stav naših evropskih partnera, saopštio je danas potpredsjednik Vlade Zoran Pažin na zajedničkoj konferenciji za medije sa šefom Delegacije EU u Crnoj Gori Aivom Oravom povodom prezentacije izvještaja Evropske komisije.

Naglasio je da je ostvareni napredak u oblasti vladavine prava uslovio ukupni napredak Crne Gore u procesu pristupanja EU. „Da nije bilo napretka u oblasti vladavine prava u prethodnoj godini, Crna Gora ne bi bila u poziciji da otvori šest novih poglavlja i privremeno zatvori jedno poglavlje.“

Ovome treba dodati, naveo je, i spremnost naših institucija da se otvore pregovori i u preostala tri pregovaračka poglavlja, kao i spremnost da se počne sa zatvaranjem poglavlja, posebno kada je upitanju pregovaračko poglavlje 7, koje se odnosi na intelektualnu svojinu, i pregovaračko poglavlje 10, koje se odnosi na informaciono društvo i medije.

U oblasti vanjske politike, rekao je, Evropska komisija konstatuje značajan doprinos Crne Gore u razvijanju dobrosusjedskih odnosa unutar regiona.

zoranpazin

„Kada je u pitanju spoljna i bezbjednosna politika konstatuje se da Crne Gora u cjelosti, dakle stoprocentno, prati politiku Evropske unije u ovoj oblasti i, u tom smislu mogli bismo reći da već sada dijelimo evropske vrijednosti sa našim evropskim partnerima u ovoj oblasti,“ ocijenio je Pažin.

Naveo je da ocjenu dobar napredak, kao najveću ocjenu koju je moguće dobiti na godišnjem nivou, Crna Gora bilježi u oblasti reforme javne uprave, kao i u oblastima poljoprivrede i ruralnog razvoja, bezbjednosti hrane, veterinarstva i fitosanitarnog razvoja.

Potpredsjednik je izrazio zadovoljstvo činjenicom je u Izvještaju Evropske komisije prepoznat i ubrzani ekonomski rast Crne Gore u prethodnoj godini, budući da je imala jednu od najbrže rastućih ekonomija u Evropi. „Jednako tako primijećeni su i rezultati kada je u pitanju fiskalna konsolidacija, odnosno domaćinsko upravljanje javnim finansijama od strane vlade,“ rekao je. 

Govoreći o borbi protiv organizovanog kriminala, naglasio je da će prioritet crnogorskih institucija biti beskompromisna borba za sigurnost svakog građanina. „U pogledu borbe protiv korupcije konstatuje se da je ostvaren početni bilans rezultata, a upravo to i jeste privremeno mjerilo iz poglavlja 23 i 24.“

U osvrtu na ocjenu Evropske komisije o stanju u oblasti slobode medija, podsjetio su ovogodišnjim programom rada Vlade previđene izmjene zakona o medijma i zakona o nacionalnom javnom servisu, naglašavajući da je veoma važno da u pripremanje ovih zakona aktivno budu uključeni predstavnici medija i civilnog sektora. 

„Značajan aspekt slobode medija predstavlja i pitanje održive i djelotvorne samoregulacije medija. Jedan dio odgovornosti u tom pogledu moraju da snose i sami mediji odnosno medijska zajednica. A Vlada neće žaliti ni truda ni resursa da im u tome pomogne,“ saopštio je Pažin.

Zaključio je da Izvještaj Evorpske komisije predstavlja ohrabrenje, ne samo za Vladu, već i za čitavo društvo, jer daje jasne pokazatelje u pogledu rezultata koji su ostvareni, ali i predstavlja jednu vrstu akcionog plana šta je potrebno uraditi u narednom periodu da bi se crnogorsko društvo intenzivnim tempom približavalo standardima Evropske unije.

Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Podgorici Aivo Orav objasnio je da Izvještaj pokriva period od oktobra 2016. godine do februara ove godine i da njime nisu obuhvaćeni predsjednički izbori koji su u Crnoj Gori održani u nedjelju. 

"Međutim, u Izvještaju je naglašeno da potreba sveobuhvatna i opsežna izborna reforma", saopštio je Orav. 

orav

On je kazao da pregovori s EU napreduju dobro i dodao da je, što se tiče političkih kriterijuma, cijeli period bio u sjeni bojkota opozicije. 

"Vraćanje političke debate u parlament obaveza je svih političkih aktera", naglasio je Orav. 

Kako je dodao, postoji potreba za većom transparentnošću javne uprave, učešćem svih zainteresovanih strana i poboljšavanjem kapaciteta za primjenu zakona. 

"Potrebna je jaka politička volja da se bi se ostvarila depolitizacija i optimalizacija javne uprave", smatra Orav. 

On je kazao da je ostvaren napredak u pravosuđu, ali da je potrebo u potpunosti implementirati zakone. 

Orav je istakao da, uprkos određenom napretku koji je ostvaren, borba potiv korupcije izaziva zabrinutost i poručio da institucije moraju da pokažu proaktivniji stav. 

"Treba da se pozabavite izazovima vezano za kredibilitet, nezavisnost i određivanje priorteta u Agenciji za spječavanje korupcije (ASK)", poručio je Orav. 

 Istakao je da nije ostvaren napredak u slobodi izražavanja i rješavanju starih slučajeva napada na novinare, navodeći da politička miješanja u rad javnog servisa i Agencije za elektronske medije izazivaju ozbiljnu zabrinutost. 

On je kazao da su izvještaji EK kritični kako bi pomogli državama Zapadnog Balkana da se što bolje pripreme za članstvo u EU.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.