NATO ne vidi  prijetnju po stabilnost i bezbjednost Kosova i regiona

Situacija "krhka"

NATO ne vidi prijetnju po stabilnost i bezbjednost Kosova i regiona

NATO ne vidi nikakvu istinsku prijetnju po stabilnost i bezbjednost Kosova i regiona, ali smatra da je situacija "krhka" zbog zastoja u dijalogu Beograda i Prištine i da se zato moraju izbjeći izazovne političke poruke i potezi na obje strane.

To su agenciji Beta u Briselu rekli izvori u sjedištu NATO, istakavši da je "srpski predsjednik Aleksandar Vučić u pravu kad kaže da bi neki sukob u regionu to područje gurnuo osjetno unazad".

Oni su to rekli na molbu Bete da se osvrnu na izjavu Vučića da bi sukob vratio region sto godina unazad i da će Srbija sve učiniti da očuva mir i strpljivo uzvrati na zapaljive poruke, poput prijetnje kosovskog predsjednika Hašima Tačija da će "uzvratiti puškama" na navodne prijetnje Srbije.

Izvori u Briselu su dodali da je "sasvim prirodno" to što predsjednik Vučić i drugi srpski lideri  u kontaktu s čelnicima NATO traže da se utiče na to da Priština sprovede ono što je dogovoreno i potpisano u dijalogu s Beogradom, jer dijalog vodi trajnijem rješenju i "napredniji i demokratski Kosovo i Srbija će se svakako bolje razumjeti i sarađivati".

Funkcioneri u NATO-u su željeli da ukažu na to da je Srbija sad izgledan kandidat za članstvo u Evropskoj uniji i da su za to od ključne važnosti bezbjednost i stabilnost.

Oni su naglasili da će Kfor na Kosovu nastaviti da jamči za bezbjednost i zaštitu svih žitelja i da "NATO žali što se tvrdi kako Srbi na sjeveru Kosova nisu zaštićeni".

Tu ima "političke retorike" vezane i za razvoj u dijalogu Beograd-Priština, smatraju NATO stručnjaci koji prate zbivanja na Kosovu i Balkanu i kažu da to potpuno odudara i od poruka koje NATO dobija od najviših srpskih zvaničnika, a to je da je Kfor činilac stabilnosti na Kosovu.

Atlantski savez snažno podržava dijalog Beograd-Priština jer, kako je istaknuto, to je dugoročan proces koji vodi stabilnosti i bezbjednosti regiona i NATO će učiniti sve da se očuva stabilnost upravo zato što se dijalog ne može valjano voditi ako situacija nije stabilna i nema sigurnosti.

Umjesto zapaljive retorike i Priština i Beograd bi morali da se okrenu, smatraju ovi izvori u Briselu, ne nekim očekivanjima da se stalno postižu krupni pomaci, već učestanije mali koraci za sprovođenje onoga što je dogovoreno, a mi to upravo poručujemo u razgovoru s liderima u Beogradu i Prištini.
 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.