U Crnoj Gori trećina zaposlenih neredovno prima plate
Ilustracija

Iz Poreske uprave i Monstata

U Crnoj Gori trećina zaposlenih neredovno prima plate

Decembarsku zaradu do pred kraj februara dobilo je oko 116,21 hiljada radnika od ukupno 178 hiljada koji su evidentirani kao zaposleni, pišu Vijesti, pozivajući se na podatke PU.

Od tih 116 hiljada zaposlenih koji redovno ili do dva mjeseca kašnjenja dobiju zarade, oko 39,68 hiljada dobilo je platu u iznosu od 250 eura. Skoro isto toliko osigurano je na taj iznos, ali nijesu zaradu dobili u tom periodu.

Podaci kazuju da je decembarsku zaradu u iznosu od 250 do 500 eura dobilo oko 38, 22 hiljade radnika, a za 500 do hiljadu eura radio je 30, 52 hiljade radnika. Zaposlenih koji su dobili više od hiljadu eura i daleko su od prosjeka, u decembru je bilo oko 7, 78 hiljada, prenosi RTCG.

Iz PU naveli su da u tu zaradu, pored osnovne, ulazi i sve drugo što uz to primanje dobijaju zaposleni, a da su to poslodavci prikazali.

U tim brojevima evidentirani su i zaposleni koji su na bolovanjima ili porodiljskom, korisnici starosne i invalidske penzije, kao i angažovani na polovinu radnog vremena u skladu sa Zakonom o socijalnoj i dječijoj zaštiti i novozaposleni u nerazvijenim opštinama i biznis zonama čije zarade subvencioniše Vlada.

Od 116 hiljada zaposlenih koji redovno primaju zarade oko 50 hiljada odnosi se na javnu upravu. Na preostalih oko 70 hiljada zaposlenih u realnoj ekonomiji, za koje se redovno obračunavaju i isplaćuju zarade, a time i porezi i doprinosi, pada najveći dio tereta izdržavanja države i potreba ostalih kategorija stanovništva.

Kako se navodi, od njih se obezbjeđuje većina novca za isplatu 124 hiljade penzionera, plate za 50 hiljada zaposlenih na državnom budžetu, kao i primanja za oko 50 hiljada korisnika socijalnih i drugih naknada.

Nedavno saopšteni zvanični podatak da u Crnoj Gori 77 hiljada zaposlenih ima zvanične neto plate manje od 250 eura, kako navode Vijesti, podgrijao je stare sumnje kako je onda prosječna plata 512 eura, što je objašnjeno iz PU i Zavoda za statistiku – Monstata.

Računica pokazuje da platu veću od hiljadu eura u Crnoj Gori prima oko osam hiljada zaposlenih, što je pet odsto od ukupnog broja, a oni u ukupnom iznosu zarade koliko i onih 77 hiljada ili 43 odsto od ukupnog broja koji rade za iznose od 193 do 250 eura. Veći je broj onih koji dobijaju od 250 do 500 eura, nego onih koji imaju od 500 do hiljadu eura.

Monstat podatke potrebne za obračun prosječne zarade dobija od poslodavaca.

Za izračunavanje prosječne zarade u decembru prošle godine, za koji su dostavljeni podaci, ušle su sve plate obračunate i isplaćene od 1. do 31.decembra , bez obzira na koji se mjesec odnose i za koje su podaci u predviđenom roku predati Monstatu.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.