Završetak autoputa do maja 2019. godine, 19,7 miliona eura po kilometru
Foto:autoput.me

Nurković potvrdio

Završetak autoputa do maja 2019. godine, 19,7 miliona eura po kilometru

Radovi na prioritetnoj dionici prvog crnogorskog autoputa, od Luke Bar do granice sa Srbijom, na najtežem njenom dijelu od Podgorice do Mateševa, koje izvodi kineska kompanija China Road and Bridge Corporation, biće završeni po dogovoru, u maju 2019. godine. To je u izjavi za agenciju Hina potvrdio ministar pomorstva i saobraćaja Osman Nurković.

Nurković kaže da su u Vladi zadovoljni kineskim partenrima i njihovim saradnicima (podizvođačima) iz Crne Gore, regiona i drugih zemalja, kao i kvalitetom rada i angažovanošću domaće radne snage, što potvrđuje njihova uvjeravanja da će čitav posao biti na vrijeme završen.

Premijer Duško Marković nedavno je, obilazeći gradilišta, rekao da "radovi idu odlično, da je izvođač dobro koncipirao dinamiku te da je uvjeren da će dionica biti izgrađena i predana u predviđenom roku".

"Ovo je, uz obnovu nezavisnosti 2006. godine, najznačajni projekt u istoriji Crne Gore", kazao je Marković.

U Ministarstvu saobraćaja ističu da je do sada završena većina najtežih radova, uključujući i ključne infrastrukturne objekte, od kojih su većina graditeljski poduhvati sami za sebe, poput gotovo više od kilometra dugog i 180 metara visokog mosta "Moračica", koji spaja dvije planine u kanjonu rijeke Morače, te probijanja više dvocijevnih tunela i gradnje drugih sličnih objekata.

Ugovorena cijena za projektovanje i izgradnju ove dionice je 809,6 miliona eura, a država kao investitor obavlja plaćanja izvođaču radova koji je odgovoran za odabir, kvalitet rada i plaćanje svojim podizvođačima.

Dionica autoputa duga je 41 kilometar, ima 45 mostova i vijadukata i 32 tunela.

Kineska kompanija CRBC autoput gradi uz finansijsku pomoć Exim banke, koja osigurava 688 miliona eura, odnosno 85 odsto ukupnih sredstava, dok sa preostalih 15 odsto, ili 122 miliona eura, učestvuje država Crna Gora.

Rok otplate kredita je 20 godina, uz grejs period od šest godina, a godišnja kamatna stopa je dva odsto.

Cijena je 19,7 miliona eura po kilometru.

"Do sada je izvođaču radova isplaćeno 347,5 miliona eura, odnosno 43 odsto ugovorene vrijednosti, za avans i stvarno izvedene radove na terenu", precizirao je Nurković.

Među angažovanim kompanijama, pored onih iz Kine, ima i onih iz Hrvatske, Italije, Švedske, Njemačke, Velike Britanije, Francuske, Danske, Češke, Mađarske.

Na autoputu je trenutno angažovano 3.048 radnika, od čega je 1.886 Kineza i 1.162 iz Crne Gore i regiona.

"CRBC planira uskoro da poveća broj inženjera i radnika na terenu kako bi ubrzala radove i ispoštovala rokove u gradnji ove dionice, uz isti kvalitet i poštovanje najviših bezbjednosnih standarda", najavio je glavni inženjer kompanije Vlatko Ćipranić za bilten Inženjerske komore.

Marković je rekao da se Vlada uveliko bavi nastavkom gradnje, jer je cilj da odmah po završetku ove nastavi izgradnju ostalih dionica.

"Već sada stvaramo pretpostavke za nastavak gradnje. Krajem prošle godine je moj sastanak sa kineskim premijerom Li Kećijangom završen saglasnošću da su obje države i vlade zainteresovane da po završetku prioritetne dionice autoputa Bar – Boljare bude nastavljena gradnja novih dionica i to po modelu javno-privatnog partnerstva države Crne Gore i zainteresovanih kineskih kompanija. Uspješna realizacija prve, najteže dionice, najbolja je preporuka za nastavak", zaključio je Marković.

Petlja preko Rogama i Zlatice

Vlada je potvrdila odluku iz decembra o određivanju javnog interesa za ekspropijaciju zemljišta u Rogamima za potrebe istražnih radova i izgradnje petlje Smokovac na autoputu Bar - Boljare.

Time je potvrđeno da će ova petlja ići preko Zlatice, Rogama i Rasa, iako su mještani i dio stručne javnosti tražili da se nađe drugo rješenje, prenose Vijesti.

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.