Odobrena sredstva CEB-a za treću fazu projekta 1000+
Ilustracija

U prethodne dvije faze projekta 2149 građana riješilo stambeno pitanje

Odobrena sredstva CEB-a za treću fazu projekta 1000+

Treća faza Projekta rješavanja stambenih potreba građana po povoljnim uslovima predstavlja nastavak Projekta 1000+, koji je uspješno realizovan kroz prethodne dvije faze 2010-2011. i 2015-2017. godine u saradnji i kroz kreditni aranžman sa Bankom za razvoj Savjeta Evrope (CEB), uz uvažavanje pravila i procedura Banke sa jedne i crnogorskog zakonodavstva sa druge stane.

U prethodne dvije faze projekta 809 porodičnih domaćinstva, odnosno 2149 građana Crne Gore, riješili su stambeno pitanje. 

"Imajući u vidu uspješnost Projekta, Vlada Crne Gore je nastavila saradnju sa CEB-om, u cilju obezbjeđivanja dodatne kreditne linije, koja je omogućila finansiranje treće faze Projekta 1000+. Na sjednici Administrativnog odbora CEB-a 23. novembra 2017. godine kreditni zahtjev je razmatran i odobren, te su se stekli uslovi za potpisivanje Ugovora o kreditu sa CEB-om u iznosu od 10 miliona eura", saopšteno je iz Ministarstva održivog razvoja i turizma. 

U ovom Projektu kako kažu mogu učestvovati sva porodična domaćinstva čiji članovi nemaju riješeno stambeno pitanje i koji ispunjavaju propisane uslove.

"Dugoročni hipotekarni krediti dodjeljivaće se sljedećim ciljnim grupama: 40% korisnicima čiji je član porodičnog domaćinstva zaposlen u javnom sektoru, 30% bračnim supružnicima kod kojih oba supružnika imaju do 35 godina života. U okviru ciljnih grupa, u skladu sa Zakonom o socijalnom stanovanju, porodična domaćinstva koja imaju prioritet su: samohrani roditelji, odnosno staratelji, lica sa invaliditetom, porodična domaćinstva čiji je član lice sa invaliditetom, porodična domaćinstva sa djecom sa smetnjama u razvoju, mladi koji su bili djeca bez roditeljskog staranja i žrtve nasilja u porodici", saopšteno je.

U pregovorima sa građevinskim kompanijama Ministarstvo održivog razvoja i turizma naročito će insistirati na nižim cijenama m2 stanova, a od banaka će tražiti dodatno snižavanje kamatne stope za dugoročne hipotekarne stambene kredite i pojednostavljene procedure odobravanja kredita, imajući u vidu da je ovo socijalni projekat koji je namijenjen građanima koji po tržišnim uslovima ne mogu da riješe stambeno pitanje. 

"Novitet u trećoj fazi projekta biće i ponuda stanova u starogradnji koji moraju zadovoljiti kriterijume energetske efikasnosti i čija ponuda će doprinijeti konkurentnosti cijena. Građani koji budu zainteresovani da prodaju stan u okviru Projekta 1000+, mogu se prijaviti kada bude raspisan Javni poziv, o čemu će javnost biti blagovremeno obaviještena", kazali su iz Ministarstva.

Sve povoljnosti iz prethodna dva projekta u narednoj fazi biće unaprijeđene u korist krajnjih korisnika - kupaca stanova. Glavna prednost ovog projekta je najniža fiksna kamatna stopa na tržištu, ali i niz drugih povoljnosti koje se ogledaju u nižim troškovima obrade kredita, nižim cijenama usluga notara kao i nižim cijenama životnog osiguranja i osiguranja imovine u odnosu na tržišne cijene. 

U skladu sa Programom rada Vlade i dinamikom pregovora sa CEB-om, koji su u završnoj fazi, do kraja ove, odnosno početkom naredne godine će biti objavljeni Javni pozivi za banke, građevinske kompanije i fizička lica kao ponuđače stanova, kao i Javni poziv za građane. Za ovu fazu projekta predviđen je kredit u iznosu od 20 miliona, što podrazumijeva da će još oko 400 porodičnih domaćinstava riješiti stambeno pitanje kroz treću fazu Projekta 1000+. 

Realizacijom ovog projekta Vlada Crne Gore pruža mogućnost građanima da na jednostavan način dođu do rješenja osnovnog egzistencijalnog pitanja.

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.