Oštrije kazne: Krivolovcima će oduzimati i vezove za barke
Ilustracija

Na moru i slatkim vodama

Oštrije kazne: Krivolovcima će oduzimati i vezove za barke

Oštrije kazne za krivolov na moru i slatkim vodama, formiranje posebnog policijskog tima za borbu protiv te vrste kriminala, unapređenje kapaciteta inspekcije za ribarstvo i ribočuvara, kao i jačanje kontrole prometa ribe i morskih organizama uz dodatne kazne, poput oduzimanja komunalnog veza krivolovcima, dio su mjera predviđenih Akcionim planom borbe protiv krivolova na moru, ali i slatkim vodama.

Akcioni plan, u čiji je nacrt Pobjeda imala uvid, usvojen je u četvrtak, 5. oktobra, na trećem sastanku Radne grupe za suzbijanje upotrebe eksplozivnih naprava i drugih nedozvoljenih alata i opreme u svrhu ulova ribe. Podrazumijeva konkretna zaduženja za sve aktere uključene u borbu protiv raznih vidova krivolova i nelegalnog ribolova na moru i slatkim vodama, prenosi Portal Analitika.

Predložene sveobuhvatne mjere obuhvataju nekoliko segmenata, počev od izmjena zakona, pojačanih kontrola, proširenja ingerencija kao i strategija za očuvanje ugroženih ili zaštićenih vrsta…

Državni organi, nevladin sektor, naučne institucije i javna preduzeća poput Nacionalnih parkova i Morskog dobra, kao i udruženja ribolovaca i neformalna grupa građana – boraca protiv krivolova imaće svoja zaduženja i, shodno planu, dati doprinos. Radna grupa čiji je cilj da preduzme konkretne poteze i koordinira snage svih u borbi protiv krivolova, formirana je odlukom Vlade Crne Gore koja je u maju usvojila informaciju o ne baš lijepom stanju mora, rijeka i jezera zbog krivolova koji ugrožava biodiverzitet, regularne ribare a državi nanosi nepovratnu štetu i jako loš imdiž.

Kao jedna od glavnih mjera predviđa se formiranje posebnog tima policije i obezbjeđivanje neophodne opreme kako bi se stalo na kraj krivolovcima na moru.

To obuhvata uključivanje dva brza plovila, podršku sa kopna, kao i podršku Uprave pomorske sigurnosti koja posjeduje sve neophodne informacije o kretanju plovila, kako bi se mogla ispratiti ruta krivolovaca. Jedno policijsko plovilo treba da stacioniraju na teritoriji Bigove, drugo na potezu Bar - Budva, i time pokriju skoro krizne tačke, dokazano krivolovne.

Napominje se da treba posebno kontrolisati najugroženije lokacije, a to su, kako se navodi u Planu, Zagora, Žukovica, ponta Mačka, ponta Vesla, Platamuni, Crni rt, Maljevik, Čanj, Volujica (val Bigovice), potez od Komine do Starog Ulcinja, Valdanos, potez od Valdanosa do Ulcinja.

Posebnu pažnju treba posvetiti i kontroli krivolova koji se odvija na lokacijama potopljenih brodova i prirodnih grebena na većim dubinama.

Plan predviđa da Ministarstvo unutrašnjih poslova, odnosno Uprava policije oštrije kontrolišu, u kontinuitetu, osobe za koje se osnovano sumnja da se bave nezakonitim ribolovom.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.