Crna Gora osuđuje testiranje nuklearnog oružja Sjeverne Koreje
Filip Vujanović

Vujanović na UN konferenciji u Njujorku

Crna Gora osuđuje testiranje nuklearnog oružja Sjeverne Koreje

Kao jedna od najmlađih članica UN-a, Crna Gora aktivno doprinosi očuvanju mira i bezbjednosti u regionu. Dobrosusjedski odnosi i regionalna saradnja su važan prioritet naše spoljne politike. Čvrsto smo opredijeljeni za multilateralnu saradnju i afirmaciju medjunardonih organizacija koje doprinose miru i stabilnosti, kazao je predsjednik Crne Gore Filip Vujanović danas na Generalnoj debati 72. zasijedanja Generalne skupštine Ujedinjenih Nacija.

Vujanović je naveo da je  za Crnu Goru veoma značajno to što jepostala 29. članica Sjevernoatlantske alijanse.

"U Alijansi ćemo nastaviti da unapređujemo njenu saradnju i partnerstvo sa mirovnim misijama UN i regionalnim organizacijama za očuvanje i uspostavljanje mira i stabilnosti. Istovremeno, Crna Gora je odgovoran partner Evropske Unije. Pregovori za članstvo već su obezbijedili značajne ekonomske benefite", kazao je crnogorski predsjednik

Podsjetio je da je Međunarodna zajednica suočena sa kompleksnim izazovima kroz dugoročne konflikate, terorizam i nasilni ekstremizam, izbjegličke krize, sistemsko kršenje ljudskih prava, siromaštvo. Ujedinjene nacije, koje su osnovane radi prevencije rata i ljudskih patnji, moraju se, prema njegovim riječima, brže prilagođavati ovim izazovima i usvajati nove mehanizme prevencije konflikta i rješavanja dugoročnih kriza.

"Ujedinjene nacije i međunardone i regionalne ekonomske organizacije imaju nove odgovornosti. Mir, stabilnosti, postizanje održivog i inkluzivnog razvoja i unapređenje međunarodonih ekonomskih odnosa su osnovni elementi za ostavrenje ciljeva iz Agende 2030. Zbog toga je od posebne važnosti uspješno sprovođenje reformskih procesa Ujedinjenih nacija i njegovih afilijacija – MMF i Svjetske banke na postizanju ravnomjernijeg ekonomskog napretka - iskorjenjivanju siromaštva, ekonomskog jačanja žena i smanjenja tehnološkog jaza medju državama i regionima.
Crna Gora ostaje posvećna naporima Ujedinjenih nacija u implementaciji ambiciozne reformske agende, uz jačanje uloge Generalne skupštine i proširenje Savjeta bezbjednosti, na principima ravnomjerne regionalne zastupljenosti. Uspješna saradanja Crne Gore sa sistemom UN nastavlja se u okviru programa „Djelujući kao jedan“. Pozitivni rezultati ovog programa su vidljivi i prepoznati od strane članica i sistema UN", naveo je Vujanović.

On je istako da je Crna Gora  dio regiona čije je iskustvo pokazalo da su dijalog i saradnja mogući i da su jedini način za prevazilaženje razlika i postizanje mira i trajnih rješenja. Najavio je i za početak sledeće godine regionalnu konferenciju kako bi podijelili iskustva i pomognli definisanju novih mehanizama prevencije konflikata i njihovog prevazilaženja.

Vujanović smatra da se napori u prevenciji terorizma moraju fokusirati na njegove uzroke.

"To je posebna odgovornost država koje su izvor terorističkih prijetnji uz neophodnu podršku međunardne zajednice. Zato visoko cijenimo inicijativu generalnog sekretara za formiranje Kancelarije za borbu protiv terorizma koja će omogućiti snažno liderstvo i povezivanje UN i njenih članica u prevenciji konflikata i terorizma", kazao je predsjednik.

Predsjednik je napomenuo da Crna Gora nedvosmisleno podržava napore za neproliferaciju nuklearnog oružja i ugovor o njoj kojim se obezbjeđuje unapređenje globalne stabilnosti.

2

"Svoj nacionalni okvir Crna Gora je definisala usvajanjem Strategije za neproliferaciju oružja za masovno uništenje za period 2016-2020 i Akcionog plana za njenu implementaciju. Crna Gora snažno osuđuje testiranje nuklearnog oružja od strane Sjeverne Koreje, čime se krše međunarodne obaveze utvrđene rezolucijama Savjeta bezbjednosti i stvara ozbiljna prijetnja globalom miru i bezbjednosti. Podržavamo diplomatske napore usmjerene ka smirivanju trenutne situacije i pozivamo Sjevernu Koreju na povratak punom poštovanju svih međunarodnih obaveza.", rekao je crnogorski predsjednik.

On je dodao da usvojeni kapitalno važni multilateralni sporazumi potvrđuju da je mulilateralizam neminovnost i važno sredstvo za postizanje mira, inkluzivnog održivog razvoja i poštovanja ljudskih prava.

"Agenda 2030 za održivi razvoj, Sendai okvir za smanjenje rizika od katastrofa i Pariski klimatski sporazum predstavljaju univerzalnu platformu za transformaciju i progres. Za njihovu punu implementaciju, neophodna je maksimalna posvećenost svih država članica i značajna finansijska sredstva", naveo je Vujanović.

Podsjetivši da je Crna Gora  snažno podržala proces pregovora o postizanju novog međunarodnog dogovora o klimatskim promjenama ocijenio je da je Pariski sporazum o klimatskim promjenama temelj daljih napora za očuvanje dugoročne stabilnosti klimatskog sistema.

" U naporima za ublažavanje klimatskih promjena, Crna Gora finansijski doprinosi radu Povjereničkog fonda Međuvladinog panela za klimatske promjene", rekao je.

Vujanović je u sjedištvu UNa kazao da je preduslov mira, stabilnosti i razvoja poštovanje ljudskih prava.

"Puna primjena međunarodnih standarda i normi u promociji i zaštiti ljudskih prava je obaveza svake države. Posvećeni multilateralnom sistemu zaštite i promocije ljudskih prava, posebno najranjivijih grupa, suzbijanje siromaštva i borbu protiv diskriminacije, smatramo prioritetom. Posebnu pažnju posvećujemo jačanju položaja i uloge žene u društvu i prevenciji nasilja nad njom, zaštiti i razvoju djece, borbi protiv diskriminacije LGBTI i osoba s invaliditetom. Naročito vrednujemo zajedničku inicijativu Evropske unije i Ujedinjenih nacija za eliminisanje svih oblika nasilja nad ženama i djevojčicama i pokretanje Globalne alijanse za okončanje trgovine sredstvima za izvršenje smrtne kazne i torture", kazao je predsjednik CG.

Iskazao je uvjerenje da unapređenje zaštite i poštovanja ljudskih prava, preporučuje Crnu Goru za kandidata za za članstvo u Savjetu za ljudska prava za period 2022-2024.

"Ovi rezultati su afirmisani i kroz ocjenu Visokog komesara za ljudska prava da je Crna Gora jedna od 33 članice UN-a koje redovno izvještavaju o implementaciji međunarodnih ugovora iz oblasti ljudskih prava. Dajući poseban značaj kreiranju ključnih dokumenata o izbjeglicama i migrantima ukazujemo na nužnost cjelovitog pristupa vrednujući razvojnu, humanitarnu, bezbjednosnu i dimenziju ljudskih prava. Spremni smo da svojim iskustvom, posebno u saradnji sa UNHCR-om pružimo konkretan doprinos izradi dva globalna ugovora", naveo je predsjednik.

Istakao je da enormne potrebe za pružanjem humanitarne pomoći civilima usljed konflikata i prirodnih katastrofa obavezuju UN na jačanje mehanizama humanitarne pomoći.

"Crna Gora je imala aktivno učešće na prvom Svjetskom humanitarnom samita prošle godine. Ovaj samit je potvrdio nužnost efikasne koordinacije međunarodne humanitarne pomoći. Zato je Crna Gora u ovoj godini uložila značajne napore za adekvatan zakonodavni i strateški okvir planiranja i sprovođenje nadzora i finansiranje međunarodne razvojne saradnje i humanitarne pomoći", zaključio je Vujanović

Predsjednik je na kraju izlaganja čestitao Miroslavu Lajčaku izboru za predsjedavajućeg 72. zasijedanja Generalne skupštine. 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.