Kako izbjeći trovanje hranom tokom ljeta

Kako izbjeći trovanje hranom tokom ljeta

Tokom ljeta povećava se rizik od bolesti prenosivih hranom jer temperature su visoke, na godišnjem odmoru nismo uvijek u idealno čistim uslovima pa je važno pridržavati se određenih pravila.

Kako upozoravaju stručnjaci, ako sumnjate da hrana možda nije ispravna, uvijek je bacite. Osim toga, postoje dva glavna razloga zbog kojih je ljeti hrana opasnija i zašto moramo biti posebno oprezni kod pripreme i čuvanja:

1. Povećana temperatura i vlažnost vazduha pogoduju bržem razmnožavanju onih bakterija koje uzrokuju bolesti prenosive hranom kao što su salmonella i E. coli.

2. Ljeto donosi povećanje aktivnosti izvan kuće, pa nam pranje i skladištenje hrane u hladnjaku nije u potpunosti dostupno.

Perite ruke i radne površine

Ruke perite toplom vodom i sapunom najmanje 20 sekundi, prije rukovanja s hranom i nakon rukovanja sirovim mesom, ali nemojte zaboraviti i na druga osnovna pravila. Obavezno perite ruke po izlasku iz toaleta, nakon mijenjanja pelena ili diranja kućnih ljubimaca.

Ako idete na izlet ili kampovanje, raspitajte se postoji li izvor čiste vode. Ako ne postoji, ponesite vodu za pripremu hrane i pranje ili ponesite pakovnje vlažnih maramica, a u prodavnicama postoje manja pakovanja dezinfekcijskih gelova za čišćenje ruku.

Za spremanje ostataka hrane koristite isključivo čiste plastične vrećice ili čiste posude s poklopcem. Nemoguće je gledanjem, mirisanjem ili probavanjem procijeniti ima li na površini voća i povrća bakterija i bez izuzetka se mora oprati u čistoj vodi.

Odvojite sirove namirnice od termički obrađenih

Uvjerite se da ste uništili sve štetne bakterije pripremanjem hrane na odgovarajućoj temperaturi i ako možete koristite digitalni termometar za provjeru je li pripremljena hrana sigurna za konzumiranje.

Sigurne temperature pripremanja hrane su:

- za svinjetinu i govedinu 710°C

- za ostatke hrane (podgrijavanje) 740°C

- za perad 850°C

Ako temperaturu provjeravate više puta, prije svake upotrebe termometar obavezno operite. Konzumirajte hranu dok je još topla. I zapamtite, bakterije se razmnožavaju kada dozvolite da se hrana hladi polako.

Hlađenje i prenošenje

Ohladite ili smrznite hranu dan prije nego što ćete je nositi na izlet ili put. Kada slažete hranu u ručni frižider, sirovo meso morate dobro zapakovati i obavezno staviti na dno frižidera kako biste spriječili curenje ili kapanje po ostaloj hrani u frižideru, a zatim složite hranu obrnutim redom, tako da na vrhu bude ona koju ćete prvu koristiti. Nije loše smjestiti frižider u najhladniji dio automobila i u sjenu kada god je to moguće. Čim se zaleđeni umeci ili led otope, bacite svu lako kvarljivu hranu iz ručnog frižidera.

 

NN/Tportal
 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.