Ove namirnice ne biste trebali jesti na plaži
Ilustracija

Savjeti

Ove namirnice ne biste trebali jesti na plaži

Ljetnje visoke temperature kao i visok nivo vlažnosti vazduha stvaraju idealne uslove za razmnožavanje bakterija koje su uzročnici trovanja hranom.

Kako bi izbjegli potencijalne zamke 'zaraze' potrebno je posebnu pažnju posvetiti tremičkoj obradi sirovog mesa i načinu njegovog čuvanja. Nedovoljno kuvano meso može sadržati štetne mikroorganizme pa zato goveđe meso i njegove prerađevine, kao i jaja nastojte dobro da obradite kuvanjem ili pečenjem. 

1. Dok ste na plaži konzumiranje polutrajnih salama svakako treba izbjegavati kao i paštete ili gotove pekarske proizvode s mesnim sastojcima. Osim što visoka temperatura pogoduje kvarenju, ove nemirnice nisu nutritivno bogate pa umjesto da tijelo obezbjeđuju potrebnom enegrijom one je zapravo oduzimaju. 

Savjet: Dobar komad grilovanog mesa kojem ste provjerili porijeklo, svježe povrće i hljeb i začini mnogo su pametnija opcija za zdrav i neopasan obrok na plaži. 

2. Obroci na plaži ne bi trebalo da budu masni, slani ili kremasti kako nam na kraju ne bi pokvarili odmor. Čips na plaži strogo je zabranjen baš kao i teški sendviči u koje nerijetko znamo da ubacimo i komad pohovanog mesa. Kremaste posalstice svakako treba izbjegavati jer većina njih sadrži jaja koja su ljeti najčešći izvor zaraze bakterijom salmonelom. 

Savjet: Jabuke će zadovoljit želju za grickanjem kao i bademi, orasi i lješnici koji neće naše tijelo izgladnjivati nego obezbijediti energijom. 

3. Ćevapčići, hamburgeri i prženi krompirići uobičajena su ponuda ljetnjih restorana. Umjesto teških obroka koji će nas opteretiti i koji iako spremljeni u restoranima, kriju potencijane opasnosti, preporučujemo da na plažu ponesete laganu hranu. 

Savjet: Pijace obiluju svježim voćem i povrćem čije nutritivne vrijednosti svakako treba iskoristiti najbolje konzumirajući ih svježe. Brze salate u koje umjesto mesa možete staviti žitarice ili pak usoljenu ribu izvrsno su rješenje. 

4. Konzumiranje gaziranih i kupovnih sokova koji u sebi sadrže ogromne količine šećera i koji ne sprječavaju dehidraciju nego je podstiču treba u potpunosti izbjegavati baš kao i alkoholna pića. 

Savjet: Zalihe vode na plaži su prioritet, a umjesto kupovnih sokova sami možete napraviti svježe cijeđeni sok na primjer od grejpa kod kuće. Grejp sadrži dosta vode, malo natrijuma i tijelu nadomješta potrebu za tečnošću i mineralima.

Izvor:Zadovoljna.hr

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.